Sunday, November 1, 2015

Tarkus teeb tagasihoidlikuks

Kuna seda ütleb minusugune kiidukukk, siis peab see tõsi olema.

Istusin tütrega Haapsalu Müüriääre haledaks varjuks kujunenud Komeedis ja vaatasin kõrgelt ülevalt kooliteed, mida mööda ma umbes 25 aastat tagasi käima hakkasin. (Issand, kuidas aeg lendab - kui hirmutav, kui lahe, kui... inimlik!) Tuli meelde, kui keeruline ja arusaamatu kõik siis oli. Ise, teised inimesed, maailm. Tegelikult oli kogu keerukuse põhjus suure tõenäosusega selles, et ma ei teadnud, kes ma selline ise päriselt olen. Ja kui lähtepunkt on nii hägune, siis ongi keeruline kõike muud sellega suhtestada. Muidugi, ma olin ju kobe 16 aastat juba mina olnud, eksole, oleks võinud juba enesega tuttavaks saada... Aga siis ja veel tükk aega hiljemgi ma lihtsalt vahetasin kestasid ja proovisin järgi, milline neist on see minu oma. Social butterfly, suuresti. Tagantjärele mõeldes olin tollal samaaegselt väga mittetark ja väga... selge? Puhas? Puhtavärviline? Ilma hajusate toonideta.

(Aga tõeline maailm on tihti just nendes hägusates toonides, seetõttu jäigi see võibolla mulle pahatihti nii hoomamatuks?)

Teatud mõttes teadsin ma seda trafaretset - ja pealiskaudset - (eel)tõde juba siis ka, et see päris mina ei ole ükski mask, mida ma proovisin, vaid see päris mina on see maskide proovija. Üldiselt olin ma ju üpriski intelligentne tütarlaps, kui IQ-testi tegin, tuldi pärast elamuse eest kättpidi tänama...

Aga selle taipamiseni, et mina ei olnud mitte olevus, mis maske katsetades otsis oma pärisolemust, vaid et mu pärisolemuseks ongi just otsimine ise, jõudsin ma tõesti alles jupp aega peale keskkooli. Otsisin subjekti, aga asja iva oli hoopis protsessis, vaat kus lops ja paradigma murdmine ja muud maakeelsed sõnad. Nii, et võibolla neid IQ-teste väga ikka usaldada ei saa, kui see lihtne mõte nii kaua aega võttis.

Paljud eksistentsiaalsed asjad on oma valulikust taipamiseprotsessist hoolimata lapsikult lihtsad kui sa lõpuks nendeni jõuad. Suures avastusevaimustuses märkad aga ootamatult, et su enese lapsed teavad neid väärtuslikke elutõdesid juba ammuilma, nii et sellises olukorras oleks tõeliselt tobe oma erakordsest taippulikusest puhevile minna. Ohjeee, ma olen oma vaimselt arengult umbes 6-aastase tütrega võrdväärne. On, millega kiidelda, tõesti.

Võibolla sellepärast öeldaksegi, et mida targem inimene päriselt on, seda tagasihoidlikumaks ta selle tarkusega muutub, sest märgates, kui lapsikult lihtne see isiklikult taasavastatud jalgratas on, oleks ju piinlik kirema pista, et näete, sellise asjani jõudsin mina tervelt 25 aastase raske mõttetöö tulemusena! Nii, et tagasihoidlikkus on sellises olukorras mingigi maine säilitamiseks lihtsalt hädavajalik.

No comments:

Hüpohondriline "aga äkki on see patoloogiline?"

Kohati põhjustab ülevõlli eneseanalüüs koomilisi hetki. Aga äkki ma polegi normaalne? Noh, selgesti ei ole, normi piirest kõigun ma ju välja...